Hospicjum ZNMP Chojnice   

Archiwum 2014 r.

Archiwum 2013 r.

Archiwum 2012 r.

Archiwum 2011 r.

Archiwum 2010 r.

Archiwum 2009 r.

Archiwum 2008 r.

Archiwum 2007 r.

 Strona Główna

 Kontakt

 O nas

 Statut Fundacji

 Piszą o nas

 Wolontariat

 Podziękowania

 Porady

 Prace     pracowników     Fundacji Palium


 pozytek.gov.pl

 Hospicjum     Chojnice
       25 kwietnia chojnickie hospicjum gościło specjalnego gościa. Ks. Piotr Krakowiak, Krajowy Duszpasterz Hospicjów wraz z Pania Konsultant Opieki Paliatywnej dr Aleksandrą Modlińską, przyjechali do Chojnic, by zainaugurować obchody akcji "Pól Nadziei". Na początku swojej wizyty Ksiądz Piotr wraz z Panią konsultant zwiedzili budynek hospicjum, oczywiście nie zabrakło też odwiedzin chorych i rozmów z nimi. Następnie Ksiądz z dr Aleksandrą Modlińską uczestniczył w koncercie Chóru Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie pod batutą ks. Tomasza Rakowskiego.

     Szczególnie ważnym momentem dla zebranych w Bazylice Mniejszej w Chojnicach była Msza św. pod przewodnictwem ks. Krakowiaka. Podczas homilii, która była wprowadzeniem do mającego po niej nastąpić konferencji. Ksiądz mówił o hospicjum oraz znaczeniu tego słowa: "Hospicjum to nie tylko miejsce. Hospicjum w dosłownym znaczeniu to gościniec. Hospicjum to miejsce i filozofia opieki. To miejsce gdzie można znaleźć spokój a przede wszystkim czas dla drugiego człowieka. Każdy z pracujących w hospicjum chciałby uzdrawiać, ale nie mamy takiej mocy, trzeba sobie uświadomić, że jest rzeczywistość umierania. Możemy przynosić nadzieję, a to coś więcej niż śmierć". Ksiądz Krakowiak namawiał, by służyć tym, którzy umierają i przeciwstawiać się złu. W swojej homilii nawiązał też do słów tak bardzo nam wszystkim bliskiego Jana Pawła II, który mówił o tym, że mamy budować cywilizację miłości, a nie śmierci. Pamiętajmy, że człowiek umierający jest drogą kościoła...

    Na koniec swojej konferencji Ksiądz Krakowiak opowiedział pewną historię chłopca, którą też się z wami podzielimy. "Pamiętam też jak po wigilii wszedłem do umierającego chłopca. On mnie prosił, błagał, żebym nie odchodził. Wiesz, trzyma za rękę, przytulił się. Mija 23:34, a ja jestem proboszczem. Mówię Kubusiu muszę odprawić pasterkę, ale po Mszy świętej do Ciebie przyjdę. No musiałem, musiałem. Teraz wiem, że nie powinienem był iść na ta pasterkę. Mogłem prosić o zastępstwo wikarego. Przecież papież powiedział: "Człowiek jest droga kościoła"". I tej nocy ten mały Kubuś był największą droga kościoła, umarł. Odprawiłem pasterkę, wróciłem a On już nie żył".

    W czasie spotkania w Bazylice nie zabrakło tez żółtych kwiatków, które były rozdawane uczestnikom inauguracji. Kwiatek symbol życia i nadziei W całym spotkaniu znaczące były słowa ks. Dziekana Jacka Dawidowskiego, który na koniec spotkania w Chojnickiej Bazylice powiedział: "Pola Nadziei 2007 uważam za otwarte!!!"
Copyright Kamila