Tematem tegorocznej IX kampanii społecznej "Hospicjum to też Życie" będzie sztuka komunikacji w opiece medycznej.

Jej celem jest pokazanie, jak ważna jest właściwa komunikacja pomiędzy zespołem leczącym i pacjentem oraz pacjentem i jego rodziną oraz jakie negatywne skutki zarówno u chorego, jak i w odniesieniu do personelu medycznego niewłaściwa komunikacja wywołuje. Pacjent nie rozumie lub nie umie poradzić sobie z przekazaną bolesną informacją i w konsekwencji nie nawiązuje pozytywnych relacji z zespołem leczącym, bliskimi, traci zaufanie, nie współpracuje w procesie leczenia, trudniej znosi zabiegi terapeutyczne. Personel medyczny natomiast nie radzi sobie z narastającymi emocjami i stresem, co w konsekwencji prowadzi do wypalenia zawodowego. Chcielibyśmy także, aby w podczas kampanii zostały pokazane dobre praktyki właściwej komunikacji.

Temat, chociaż już prezentowany we współorganizowanej z Gazetą Wyborczą akcji społecznej "Umierać po ludzku", jest ciągle żywy i nierozwiązany.

Kampania "Hospicjum to też Życie" rozpocznie się 13.10.2012 roku (Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej) a zakończy 31.12.2012 roku. Fundacja Hospicyjna organizuje ją we współpracy z Telewizją Polską SA, mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Partnerami merytorycznymi będą: Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Krajowy Duszpasterz Hospicjów

Źródło: http://www.httz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=439:ix-kampania-spoeczna-qhospicjum-to-te-ycieq&catid=28:hospicjum-to-te-ycie&Itemid=77