Hospicjum ZNMP Chojnice   

Archiwum 2014 r.

Archiwum 2013 r.

Archiwum 2012 r.

Archiwum 2011 r.

Archiwum 2010 r.

Archiwum 2009 r.

Archiwum 2008 r.

Archiwum 2007 r.

 Strona Główna

 Kontakt

 O nas

 Statut Fundacji

 Piszą o nas

 Wolontariat

 Podziękowania

 Porady

 Prace     pracowników     Fundacji Palium


 pozytek.gov.pl

 Hospicjum     Chojnice    

"Śmierć nie jest złem, a jedynie prawem obowiązującym cały rodzaj ludzki."                          Seneka Młodszy (4 p.n.e. -65 n.e.)
   

    Fundacja Palium jest Organizacją Pożytku Publicznego prowadząca Hospicjum ZNMP w Chojnicach nie byłoby to możliwe bez udziału ludzi o ogromnym sercu. Jesteśmy tam, gdzie człowiek cierpiący potrzebuje pomocy i wsparcia. Cieszymy się gdy możemy dać ludziom radość i nadzieję na poprawę ich losu.    

    Hospicjum ZNMP w Chojnicach przy ul. Strzeleckiej w Lasku Miejskim istnieje już od maja 2003 roku. Mieści się ono w dawnym budynku oddziału płucnego Szpitala Chojnickiego. Z pewnością dla większości mieszkańców naszego miasta wygląd tego budynku nie jest obcy i większość z nas zdaje sobie sprawę o konieczności remontu domu dla przebywających tam pacjentów w terminalnym stanie choroby nowotworowej. Co roku trafia tam ponad 320 osób, które otrzymują profesjonalną i fachową pomoc medyczną, duchową i prawną. Ciężko i nieuleczalnie chore osoby to niewyobrażalna tragedia, w której personel Hospicjum stara się ulżyć. Jednak, aby pomoc ta była udzielona w dostatecznym stopniu potrzebny jest również odpowiedni budynek, odpowiednie sale, łazienki, spełniające wszystkie unijne wymogi, o wysokim standardzie usług. Na około 600 m kw. muszą się zmieścić sale i gabinety. Psycholog, lekarz, oddziałowa siedzą więc razem, a za ścianą mała salka rehabilitacja. Kaplica, a raczej świetlica między nabożeństwami służy za stołówkę, salę do terapii zajęciowej, sale spotkań chorych z rodzinami, salę do muzykoterapii. We wszystkie kąty powciskane są wózki inwalidzkie, szafki, stoliki. Człowiek, który odchodzi, potrzebuje przestrzeni. Dotknąć kwiatka, wyjechać łóżkiem na balkon, mieć chociaż na co popatrzeć. Wszyscy umrzemy, to nas łączy. Dlatego pomóż w remoncie domu.    

   
    Właśnie taki cel obrała sobie Fundacja Palium. Celem działalności Fundacji jest przede wszystkim szerzenie idei hospicyjnej i pozyskiwanie funduszy dla Hospicjum Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Chojnicach. Fundacja działa dzięki wsparciu i dobroczynności ludzi, firm oraz instytucji, dla których nie jest problemem otwarcie serc i portfeli. Dla których nie jest problemem zrozumienie. W czasach jego braku to bardzo ważne. Faktem jest, iż remont obiektu pochłonie duże nakłady pieniężne. Fundacja liczy na pomoc życzliwych, dobrych ludzi. Sama dzięki współpracy ze szkołami i młodymi ludźmi przeprowadza liczne akcje i zbiórki w marketach i na ulicach miasta, z których pieniądze przekazywane są na remont Hospicjum. Jednak to tylko kropla w morzu potrzeb. To właśnie wolontariusze dają nam nadzieję umacniają nas w drożeniu do celu.

Czy to ma sens?
Przysłuchując się opiniom ludzi na temat hospicjum, ma się wrażenie, że ludzie boją się tego budynku. Niemalże wszyscy coś na temat hospicjum wiedzą, jednak samo to słowo budzi niejako lęk, strach i obawę. Kojarzone jest tylko ze śmiercią, cierpiącymi, starymi ludźmi, szpitalnymi łóżkami. Tak nie powinno być! Hospicjum to nadal życie, to wciąż ostatnie chwile na tym świecie. Hospicjum ma za zadanie zapewnić osobom chorym, bez nadziei i szansy na całkowite wyzdrowienie, godne człowieka odejście z tego świata. Wiele osób twierdzi, że hospicjum ma sens, że jest potrzebne, że jest ważne…

Dając nadzieję
Nie ulega wątpliwości, że hospicjum jest instytucją potrzebną. Warto o nim mówić i przyzwyczajać ludzi do śmierci, bólu i cierpienia. Ostatnie chwile na tym świecie mogą być niezapomnianą lekcją zarówno dla osoby umierającej, jak i dla rodziny. Warto pamiętać, że musimy pomagać, bo nigdy nie wiadomo, czy i my nie będziemy musieli z pomocy innych skorzystać. Po prostu - dajmy nadzieję. Nadzieję na lepsze jutro. Nadzieję na spokojną śmierć. Nadzieję na pogodzenie się ze światem. Nadzieję potrzebną każdemu człowiekowi. Bez względu na to, kim jest.

Każda złotówka, sprzęt, materiał jest cenny i może pomóc w remoncie miejsca dla chorych, cierpiących osób.

Copyright Kamila